O wyjątkowości Xiu Xiu może świadczyć eksperymentalizm i zróżnicowanie gatunkowe zespołu połączone z niezwykłym stylem pisania wokalisty Jamiego Stewarta i atmosferą jaką projekt stwarza na każdej płycie. Ich jedenasty album studyjny pt. Girl with Basket of Fruit nie jest wyjątkiem. Mimo to ma się wrażenie, że mogłoby być lepiej.

Lepiej, choć to wciąż dobra płyta. To wydawnictwo prezentujące wysoki poziom kompozytorski i tekstowy do którego Stewart przyzwyczaił już swoich fanów. Mające prawdopodobnie uderzyć z pełną mocą. Burzą dźwięków. Oszołomić specyficznym klimatem. I tak też się stało. Utwór tytułowy dobrze buduje całej płyty, choć dopiero druga piosenka (It Comes Out as a Joke), dzięki głębokiemu basowi, samplom i okrzykom Stewarta oraz dziwnie psychotycznemu tekstowi, pozwala w pełni odczuć mroczną i ciężką atmosferę utrzymującą się później na niemal całej płycie. To wrażenie pogrążania się w ciemności i szaleństwie oraz klimat niepokoju i obcości może przytłaczać. Można też pomyśleć, że Stewart jako bardzo utalentowany muzyk mógł stworzyć coś nawet bardziej wyjątkowego i mniej przewidywalnego niż Girl with Basket of Fruit. Oprócz wspomnianej It Comes Out as a Joke, na wydawnictwie wyróżniają się dwie kompozycje. W Mary Turner Mary Turner mroczna, ciężka i głęboka od basu muzyka stanowi tło do opowiedzenia tragicznej historii. Album zamyka Normal Love, o wiele lżejsza klimatem, fantastyczna i subtelna ballada w której można usłyszeć wokalistę Oxbow Eugene’a Robinsona. Duet Stewart/Robinson sprawdza się znakomicie i pozbawia uczucia przesytu i nadmiaru.

Płyta zdecydowanie broni się fantastycznymi, choć (jak zawsze) bardzo specyficznymi i często trudnymi do rozszyfrowania tekstami. Za inspirację do ich napisania Stewartowi posłużyły m. in. liczne księgi okultystyczne (np. Santa Muerte Rituals: Santa Muerte Prayers and Rituals Dr Lazarusa Corbeaux) czy mitologie. Na samej tylko okładce albumu można zobaczyć symbol używany do przywołania demona Vitisa – tego, który obiecuje życie. Tekst o największej sile to ten napisany do Mary Turner Mary Turner. Stewart opisuje tam samosądy dokonane w maju 1918 roku w Atlancie na afroamerykańskiej parze Mary i Hayesie Turnerach. Wokalista opowiada o tym w wyjątkowo obrazowy sposób, nie szczędząc makabrycznych szczegółów. Po raz kolejny Normal Love w pewien sposób oczyszcza swoją delikatnością i szczerym tekstem o miłości z mroku i pozbawia uczucia dyskomfortu.

Xiu Xiu stworzyli album pełen ciężkiej atmosfery i raczej przewidywalnych kompozycji. Girl with Basket of Fruit raczej nie będzie płytą przełomową, ale niektóre zawarte na niej kompozycje są naprawdę dobre. Jeśli zaś chodzi o teksty piosenek, Stewart znów pokazuje jak świetnym jest tekściarzem.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *