Na pierwszym od trzech lat wydawnictwie Low całkowicie przekracza wyznaczone przez siebie samych 25 lat temu muzyczne granice. Double Negative jest jednocześnie zupełnie inna od poprzednich płyt grupy oraz do niej podobna. I z nią integralna.

Zespół stosunkowo powoli, acz sukcesywnie urozmaicał swoje brzmienie. Dowodzą temu żywsze piosenki z C’mon i The Great Destroyer czy delikatnie elektroniczny slowcore Ones and Sixes. Double Negative to drugi album Low, którego producentem jest współpracujący również  z Bon Iver  BJ Burton. Głębia elektronicznego brzmienia zaskakuje i zachwyca od pierwszego utworu. Dziwne, brzęczące dźwięki Quorum i przetworzony przez program wokal Alana Sparhawka tworzą bardzo osobliwy klimat. Wszystkie utwory na wydawnictwie zda się w jedną całość: Quorum przechodzi w nastrojowy Dancing and Blood, a ten w cudownie melodyjne (brawa dla Mimi Parker) Fly, jeden z najpiękniejszych utworów na płycie. Rewelacyjny aranżacyjnie, zdaje się płynąć i zawierać czyste emocje, a w tle co jakiś czas odzywa się wyraźna gitara basowa.

Tempest i The Son, The Sun znów odbiegają w stronę zniewalającego drone music, a Always Up czaruje minimalizmem. Powtarzane jak mantra słowa Always Trying to Work it Out zapadają w pamięć, a Dancing and Fire to powrót do dobrze znanego i nadal niezwykłego, pełnego delikatności i wdzięku slowcore’u. Trzy ostatnie piosenki na albumie – Poor Sucker, Rome (Always in the Dark) i Dissaray – są zaświadczeniem o jego sile i hipnotyzują brzmieniem.

W 11 utworach znajdujących się na krążku czuć chłód, melancholię, moc i wszelkie spektrum emocji. To znakomite kompozycje w duchu Low, łączące w sobie szlachetny minimalizm i wyzwalającą siłę brzmienia. Jednocześnie nowe i bardzo znajome. Parker, Sparhawk i Garrington nie boją się eksperymentów. Tymi aranżacjami muzycy otworzyli nowy rozdział w historii zespołu.

Double Negative to bardzo spójna, solidna i zdecydowanie odważna i świeża płyta, niezwykle dojrzałe dzieło stanowiące być może najlepszy album w dyskografii Low. A na pewno jest to ważne wydawnictwo, pełne rewelacyjnych aranżacji i wspaniałych utworów o których bardzo trudno zapomnieć.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *