Po dość prostym, funk rockowym debiucie z 2016 roku Frankenstein Children powracają z drugim albumem studyjnym. Odświeżone brzmienie, taneczny rytm, energia i melodyjność. Patience jest przyjemnie klimatyczna.

Zmiany można wyłapać już na początku. Brzmienie zespołu ewoluowało, jest bardziej dopracowane. Na pierwszy plan wysuwa się jego głębia, podkreślona przez bas i elektronikę, która czasem subtelnie zaznacza się w tle, czasem uderza nadając utworom tanecznego charakteru, jak np. w Grawitacji. Na płycie przeważają piosenki śpiewane po angielsku, ale trzy polskojęzyczne kompozycje (Oddech, Grawitacja i Moment) mają w sobie potrzebną świeżość. W każdym utworze na wydawnictwie wyraźnie zaznacza się też bas, muzyka ma groove, który niesie ze sobą dużo energii i lekkości wspartej ożywczą melancholią. Dodatkowo piosenki są bardzo melodyjne, a w głosie wokalisty Szymona Paczkowskiego słychać dużo emocji. Nienachalna przebojowość objawia się w singlowym Oddechu, Grawitacji czy Cool.

Echa funk rocka (najbardziej obecne w Drift In) pobrzmiewają w niemal wszystkich kompozycjach na płycie, jednak zespołowi udało się przetworzyć go na swój sposób. Melodyjność tych piosenek sprawia, że , tak samo to ile mają one w sobie energii połączonej ze wspomnianą wcześniej melancholią i przyjemnym klimatem. Trudno doszukiwać się poezji w tekstach piosenek na płycie: w dużej mierze opowiadają one o relacjach z drugą osobą. Na pewno w pewien sposób odznaczają się teksty do Oddechu (Porozrzucany przez los/Zawsze wolniejszy o krok/Zbieram siły na więcej) Grawitacji (Wszystko dzieje się poza mną/Nie obchodzi mnie/Jak długo jeszcze/Potrwa lot/I czy wreszcie znajdę dom) You Give Me More zdaje się być pełne smutku. Podobnie jak I Don’t Wanna Be Good: to jeden z najlepszych utworów na płycie, klimatyczny, z mocnym groovem i naprawdę dobrą solówką. Wśród tych piosenek aranżacyjnie wyróżnia się Come Back To Me. Słychać w niej gitarę akustyczną, w tle pobrzmiewa cykanie świerszczy. Jest delikatna i przepełniona ciepłem.

Frankenstein Children rozwijają swoje brzmienie. Kompozycje na Patience są pełne lekkości, specyficznego klimatu ożywczej melancholii i nieraz mocnego groove’u. Całości dopełniają dobre melodie i niezła dawka energii.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *