Zapętlone dźwięki i syntezatory Mooga. Psychodeliczne brzmienie miesza się z krautrockiem i post-punkiem: Exploded View dobrze wie jak stworzyć niesamowity klimat. Najnowsza płyta zespołu zdaje się przenosić w świat zawieszony pomiędzy tym co realne, a tym co widziane w snach.

Mniej żywiołowe niż na pierwszym albumie studyjnym Exploded View brzmienie jest za to bardziej spójne i solidne. Wszystkie piosenki cechuje niesamowity klimat. Zapętlenie pewnych elementów w niektórych piosenkach (w szczególności Gone TomorrowRaven Raven czy świetnym Rant) pomogło w uzyskaniu sennej atmosfery. Mogłoby się wydawać, że taki był zamiar zespołu. Świadczy o tym Lullaby, początek płyty. W przeciągu zaledwie dwóch minut utwór bardzo dobrze buduje jej klimat Piękny i eteryczny głos wokalistki Anniki Henderson opowiada historie o stracie, cierpieniu, bólu, wolności i miłości. Klimatyczna ballada Open Road zapisuje się w pamięci dzięki wyraźnie zaznaczonej gitarze basowej i padającym w refrenie słowom On the open road / On the open land / That’s where you feel / Most at home. Mocne zdanie (I have witnessedthe dark stains of your soul / But I believe you) pada też w refrenie singlowego Dark Stains. Szybkie tempo utworu i zaakcentowany bas działają bardzo ożywczo i w pewien sposób hipnotyzują.

Mroczne, zimne i hipnotyczne brzmienie utrzymuje się już na całej płycie, zarówno w spokojniejszych piosenkach jak Letting Go of Childhood Dreams czy  Gone Tomorrow,gdzie zapętlona melodia w rytmie walca i pozornie leniwy głos wokalistki stwarzają niezwykły klimat. Utwór tytułowy ma najbardziej eksperymentalny charakter. Zapętlone syntezatory Mooga oraz orientalnie brzmiące wstawki zagłuszają głos wokalistki. Henderson śpiewa jakby z oddali. Piękny efekt wiele dodający do hipnotycznego klimatu całości. Cudownie shoegaze’ujące i melodyjne Sleepers, niepokojące Raven Raven czy hałaśliwe Come On Honey wyrywają z transu szybszym rytmem i znakomicie uzupełniają brzmienie płyty. Jedna z najlepszych kompozycji to jednak ostatnia w kolejności. Rant zawiera w sobie mroczny i zimny klimat, hałas syntezatorów, gitar i innych efektów. Utwór reprezentuję pełnię wspaniałego, hipnotycznego brzmienia zawartego na tym albumie.

Muzycy z Exploded View stworzyli niesamowicie klimatyczny album. Obey to solidne i spójne wydawnictwo pełne osobliwych i hipnotyzujących dźwięków. To mrok, melancholia, niepokój i hałas.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *