Rok od wydania Lingering Sleep Party People niespodziewanie powrócił z jej kontynuacją. Opisywany jako przeciwieństwo poprzedniego albumu, Lingering Pt. II wnosi do brzmienia projektu świeżość i ciekawą artystyczność. Płyta broni się też jako osobny byt, następne dzieło zespołu.

Uwagę zwraca eksperymentalny charakter niektórych piosenek. 4th Drawer Down to piękna i klimatyczna, instrumentalna kompozycja oparta w dużej mierze o fortepian i delikatne wstawki elektroniczne. W tle cały czas przewija się cichy stukot, przez co kawałek brzmi bardzo klimatycznie. Echa ambientu wracają później w krótkim instrumentalnym Renhoh 93 czy w outro Moving Cluster. Wszystkie utwory prezentują wysoki poziom kompozytorski: zadbano tam o każdy najmniejszy szczegół. Wyraźnie zaznacza się atmosfera luzu wynikająca z niesamowitej melodyjności i nośności piosenek. Charakterystyczny styl wypracowany przez Briana Batza w takich piosenkach jak The Mind Still Travels, The Fallen Barriers Parade czy Outcast Gatherings zyskuje wiele lekkości. Wokalista swoim głosem kreśli klimatyczne historie, choć i tak na tej płycie najważniejsze są fantastyczne aranżacje. Na płycie zebrano wiele rytmicznych,  żywiołowo brzmiących kompozycji.

Muzyk przez trzy miesiące wydawał kolejne piosenki z płyty, tworząc z jej okładki układankę. W efekcie jedynie trzy piosenki na Lingering Pt. II nie były znane przed premierą. Pierwsza z nich to spokojniejsza i klimatyczna Push the Walls Aside, w której syntezator wygrywa bardzo przyjemną melodię. Co najbardziej przykuwa uwagę w przedostatniej Towering Trees to ekspresyjny śpiew wokalisty w refrenie. W tym utworze o melodyjności decydują keyboard i głos. Ostatnią z nieznanych wcześniej kompozycji jest wpisująca się w żywiołowy charakter całej płyty, melodyjna Echoing Childhood. Wokalista śpiewa z zaangażowaniem. Każdy z utworów ma w sobie wiele lekkości, klimatu, melodyjności i uroku.

Na Lingering Pt. II nie ma ani jednej słabej piosenki. Każdy z utworów został świetnie skomponowany. To bardzo przemyślane i świeże wydawnictwo, mające w sobie jednak sporą dawkę swobody.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *