Podążając tropem prostych i cudownych brzmień można natrafić na IKSY. To młody zespół ze Śląska tworzący muzykę zawierającą w sobie wielość pięknych emocji. Początkowo IKSY występowali jako trio w składzie Agata Duda, Radek Kasprzycki i Filip Bojdoł, jednak niedawno koncertowy skład grupy powiększył się o dwie osoby. W połowie kwietnia 2018 roku ukazała się ich druga EP-ka Jesienią.

W brzmieniu IKSÓW kryje się to co najlepsze w muzyce niezależnej: szczerość i autentyczność. Na wydawnictwie znajduje się pięć piosenek, których proste brzmienie, gitara akustyczna i słodkie dźwięki ukulele wprowadzają w przedziwny nastrój, pomiędzy radością i melancholią. Nie można odmówić im klimatu i uroku. Wspaniale brzmiące skrzypce stwarzają niezwykłą atmosferę błogości. Gdzieś tam jednak skrywa się już wyżej wspomniana melancholia, raz po raz dająca o sobie znać czy to poprzez aranże czy teksty piosenek. W nieraz ekspresyjnym głosie wokalistki Słychać same emocje i zaangażowanie. Lekkie i melodyjne kompozycje bardzo szybko zapadają w pamięć.

Warto zwrócić uwagę na nieoczywiste, nietuzinkowe i zdecydowanie stanowiące o oryginalności IKSÓW teksty. Duda pisze bardzo uniwersalnie, z dystansem, humorem i bawi się słowem tworząc takie perełki jak Słońce (Dostatecznie wreszcie / Za zodiakalnym mniej więcej / Ryzyko wątłe jak ręce / I wiotkie jak jesień) czy ciepła miłosna piosenka Ukochaj (Upieczmy ciasto razem / ale nie nazywaj mnie grubasem / Włóż w mąkę palce / Drugą w jajka, no właśnie). Nastrojowy i chłodniejszy Ślad przedstawia smutniejszą historię (Ma dwie nogi, dwie ręce i głowę / Staje na rzęsach krzycząc „Nie mogę!” / Usilnie próbuje wzbić się w powietrze / ale coś nie wychodzi, stracił serce), a Listopady w przepięknie smutny i prawdziwy sposób opowiadają o życiowym pogubieniu. W drugiej połowie utworu wokalistka recytuje wiersz Władysława Broniewskiego o tym samym tytule. Skoczny rytm na początku Spięte zdejmuje na chwilę ciężar jaki pozostawił po sobie poprzedni utwór. Gdy jednak do gitary dochodzą skrzypce, robi się coraz spokojniej i piosenka kończy się jako bardzo klimatyczna ballada. I taka też jest muzyka prezentowana przez IKSY: lekka i zdaje się wesoła, potrafi być też nastrojowa, smutna, bardzo klimatyczna, a nawet na wskroś melancholijna.

EP-ka Jesienią powstała z miłości do muzyki. To bardzo dobrze słychać. Swoją twórczością IKSY prezentują bardzo świeży miks energii, lekkości, klimatu i pewnej dozy smutku. Proste aranżacje i świetne teksty piosenek mają w sobie coś niesamowitego i urzekającego, a zespół brzmi coraz lepiej. Pozostaje tylko trzymać kciuki za ich dalszy rozwój.


administrator

Zakochany w zimnych i melancholijnych dźwiękach, choć nie ogranicza się muzycznie. Ciągle ze słuchawkami na uszach. Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego. Stworzył Wytwórcę Nadmiernego Smutku: najpierw na Facebooku, później zaczął pisać bloga. Przez dwa lata samodzielnej działalności opublikował 194 wpisy. Skromny i ambitny, pisze wiersze do szuflady, a gdy tego nie robi i nie słucha muzyki, siedzi w kinie. W muzyce próbuje znaleźć coś co przemówi do jego (nad)wrażliwości i często stawia na emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *